Markaların sosyal medyada doğru iletişim, doğru yönlendirme, doğru çalışma ve doğru stratejilerini belirlemeleri için “Sosyal Medyanın ABC’sini” hazırladık.

Sosyal Medya Nedir?

Sosyal medya, kullanıcıların hızlı bir şekilde içerik oluşturmasına ve takipçileri ile içeriklerini paylaşmasına olanak sağlayan, markaların ise bilinirliğini ya da satışını arttırmak için kullanılan dijital bir araçtır. 

İnternete erişimi olan herkes, bir sosyal medya hesabına kayıt olabilir. Bu hesabı, istedikleri içeriği paylaşmak için kullanabilirler ve paylaştıkları içerikler ile sayfalarını-profillerini ziyaret eden herkese ulaşabilirler.

Sosyal medyayı benzersiz kılan şey, hem geniş kitlelere çok kısa sürelerde ulaşması hem de geleneksel medyaya göre daha az sansürsüz olmasıdır. Birçok sosyal medya şirketi (Facebook, Instagram, Twitter, YouTube, Linkedin, Tiktok vb.) şiddet veya çıplaklık içeren görüntüleri kaldırmak için bazı sınırlamalar getirirken; gazeteler, radyo istasyonları ve televizyon kanalları gibi diğer kitle iletişim araçlarıyla paylaşabileceği şeylere kıyasla çok daha az sınırlama vardır.

Sosyal Medya Uzmanı Nedir?

Sosyal Medya Uzmanı, sosyal medya pazarlamasında uzman olan kişidir. Sosyal medya kanallarını yönetebilen, (Facebook, Twitter, Instagram, YouTube, Linkedin, Tik Tok vb.) strateji, moderasyon ve marka yönetimini de iyi yapabilen kişidir.

Sosyal Medya Uzmanı Ne İş Yapar?

Bir Sosyal Medya Uzmanı, ilgilendiği markanın hedef kitlesini büyütmek, marka bilinirliğini oluşturmak, marka stratejisine göre satışları artırmak için; Facebook, Twitter, Instagram, YouTube ve Linkedin dahil olmak üzere tüm sosyal medya platformlarında içerik oluşturmaktan, yönetmekten ve yayınlamaktan sorumludur. 

Sosyal Medya Uzmanı, strateji geliştirme, marka yönetimi, moderasyon, müşteri hizmetleri, metin yazarlığı ve verilerin analizinden yola çıkarak raporlama gibi işler yapar. Ayrıca yaratıcı tasarım fikirleri de üretebilmelidir.

Son olarak Sosyal Medya Uzmanı, her bir sosyal kanal için hedeflenen kitleyi anlamalı, hedeflenen kitleye yönelik ve her mecranın etkileşimlerine özgü ikna edici reklamlar oluşturmalıdır.

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Sosyal medya yönetimi, sosyal medya izleyicilerini analiz etme ve onlara uygun bir strateji geliştirme, sosyal medya profilleri için içerik oluşturma ve dağıtma, gerekli işbirliklerini yapma, sosyal medyayı izleme, ölçme, reklamlama ve raporlama sürecidir.

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Sosyal medya çok farklı türde web sitelerini ve uygulamaları kapsadığından, bu araçların işlevi de değişir. Bununla birlikte çoğu sosyal medya sitesi bir kullanıcının genellikle bir ad, bir e-posta adresi ya da telefon numarasını kullanarak bir profil oluşturması ile başlar. Bir profil oluşturulduktan sonra kullanıcılar içerik üretebilir ve paylaşabilir. Örneğin, yeni bir hesabı olan bir İnstagram kullanıcısı bir resim çekip bunu bir başlık ile profilinde paylaşabilir. 

Sosyal medya kullanıcıları, profilleri için içerik oluşturmanın yanı sıra, içerikleri takip etmek, yorum yapmak, istediklerinde diğer kullanıcıları bulabilmek ve paylaşım yapabilmektedirler. Sosyal medyanın türüne bağlı olarak, bir kullanıcı başka bir kullanıcıyı “takip edebilir”, onu “arkadaş” olarak ekleyebilir veya başka bir kullanıcının sayfasına “abone olabilir”. 

Sosyal medya şirketleri, görünen içeriği ve göründüğü sırayı belirlemek için bir kullanıcının profil verilerine dayalı algoritmalar kullanır. Akış, “takip edilen” kullanıcılardan, markalardan, influencerlardan ve içeriklerini tanıtmak için reklam veren kuruluşlardan gelen içeriği içerecektir.

Sosyal Medya Danışmanlığı Nedir?

Sosyal Medya Danışmanı; markalara, sosyal medyada daha proaktif ve stratejik reklam çalışmaları yapmaları hakkında destek vererek, markanın daha geniş hedef kitlesine ulaşmasını ve markanın satışının ya da bilinirliliğinin artmasını sağlar. 

Sosyal medya danışmanlarının, sosyal medya yönetimi, sosyal medya stratejisi, içerik hazırlama ve geliştirme, organik takipçi ve etkileşim üretme, sosyal medyada reklamı yapılan ürün, marka veya reklamverenin reklam çalışmalarını yönetme, sosyal medya için influencer veya pazarlama fikri geliştirme gibi gerekli olan çalışmaları yapmaktadır.

Sosyal Medya Ajansı Ne İş Yapar?

Bir sosyal medya ajansı, sosyal medya hesaplarında gönderiler hazırlamaktan ve  yayınlamaktan çok daha fazlasını yapar. Sosyal medya pazarlama ajansı, sosyal medyada içerik ve dijital pazarlama çabalarınız hakkında derinlemesine bir anlayışa sahiptir. Bu anlayış, hedefleri yönetme, hedef kitleyi belirleme, raporlama ile markanın başarılarını geliştirme ve başarısızlıklarından ders alarak doğruya yönlendirmesine yardımcı olmaktadır.

Markanızın A’dan Z’ye daha yönetilmesini istiyorsanız info@zikrifikir.com mail atmak için zaman kaybetmeyin. 😉